Remontowy poradnik- kafelkujemy i fugujemy

fuga ceresit

Remontowa wiosna w pełni. U wielu z was trwają remonty, odnowy, odświeżanie oraz planowanie przyszłych działań remontowych. Wielu z was będzie odnawiało kuchnie oraz łazienki, a co za tym idzie również i płytki. Dzisiaj przedstawię wam krótki poradnik układania płytek oraz fugowania.

Rozpocznijmy od układania płytek. Cały proces rozpocznijmy od rozplanowania ułożenia płytek. Warto część z nich ułożyć „na sucho” by zobaczyć jak się układają oraz jak wyglądają w odniesieniu do pomieszczenia. Warto wstępnie opracować sobie plan układania, układ oraz miejsca, w których będziemy musieli poprzycinać kafelki. Po rozplanowania przechodzimy do montażu właściwego. Na równomiernie rozłożoną warstwę zaprawy klejowej za pomocą pacy grzebieniowej układamy i płytki według planu, który wcześniej sobie ustaliliśmy. Ważne by zaprawa była rozłożona równie i poziomo. Przycinamy i układami płytki stopniowo dodając zaprawy. Pilnuj by odłegłości między płytkami były w miarę równomierne oraz żęby płytki były ułożone poziomo.fuga ceresit

Fuga jest istotną warstwą izolacyjną pomiędzy płytkami, która nie pozwala dotrzeć wilgoci oraz brudowi pomiędzy kafelki. W momencie gdy klej pod płytkami zaschnie oraz będziemy zadowoleni z ich ułożenia możemy zabrać się za fugowanie. Przed właściwym fugowaniem warto zapoznać się na ścinku płytki jak kupiona fuga się zachowuje. Prace rozpoczynamy po czasie uwzględnionym przez producenta zaprawy. Początkowo przygotowujemy masę fugową, która następnie za pomocą pacy gumowej partiami rozsmarowujemy pomiędzy płytkami aby pokrywać powierzchnie pionowe i poziome płytek.

Masę fugową można zmywać po okresie uwzględnionym przez producenta. Mi w pracach kafelkarskich pomaga fuga Ceresit oraz klej do płytek Atlas. Parametry tych producentów najbardziej mi odpowiadają pod względem łatwości nakładania.

Układanie kafelków oraz ich fugowanie nie są zadaniem trudnym, wymagają tylko odrobiny precyzji i cierpliwości.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s